OREGON STATE UNIVERSITY

Oregon State University honors outstanding students

06/13/2012

CORVALLIS, Ore. – Oregon State University has announced the recipients of its outstanding student awards for the 2011-12 academic year. These awards honor students who have shown superior academic and community involvement throughout the school year.

Award recipients include:

Oregon

ALBANY: Carley Alderman, sophomore in liberal studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Maria Ballard, senior in psychology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Brianna Crisman, junior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Riley Kinser, sophomore in business, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Danielle McNaughton, senior in nutrition, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Eric Sloss, senior in agricultural sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jeremy Spencer, senior computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Heather Wilson, senior in physics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Katherine Yde, junior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

BEAVER CREEK: Jonathan Carlson, senior in natural resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

BEAVERTON: Laura Bass, sophomore in pre-interior design, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award;  Jordan Belisle, freshman in pre-electrical engineering and computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Ryan Derrah, senior in biochemistry and biophysics, Graduating Presidential Scholar; Christopher Eastwood, junior in pre-electrical engineering and computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jacob Hartung, freshman in pre-business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jessica Hua, junior in public health, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Colleen Johnson, freshman in pre-engineering and pre-bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jennifer Kwon, sophomore in mathematics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Katherine Lanfri, freshman in pre-environmental engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Will Later, senior in speech communications, Michael J. Palmer Award; Connie Lee, senior in microbiology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Samantha Place, junior in psychology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; John Richter, sophomore in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Mishaun Sahebi, senior in general science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Victor Tran, junior in general science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

BELLEVUE, WASH.: Rebecca West, junior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

BEND: Kevin, Barnett, senior in energy engineering management, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Timothy Blikstad, sophomore in pre-electrical & computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Connie Booster, freshman in university exploratory studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jessica Dunaway, senior in human development and family sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Inti Duran, senior in liberal studies, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Brent Landels, senior in liberal studies, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Alden Lorimor, junior in natural resources, Natural Resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Katherine Low, sophomore in zoology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Shanti Murphy, senior in natural resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Vanessa Ragsdale, senior in American studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Dusty Stewart, junior in energy engineering management, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

BLODGETT: Keri Bennett, senior in human development and family sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

BROWNSVILLE: Elaine Pyle, senior in public health, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

CASCADE LOCKS: Kaitlyn Traynor, junior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

CENTRAL POINT: Emily Ironside, sophomore in university exploratory study, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

COOS BAY: Maegan Childs, senior in exercise and sport science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

CORNELIUS: Emily Hepler, freshman in Fisheries and Wildlife Science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

CORVALLIS: Nicklaus Abdou, freshman in pre-civil engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Marilyn “Jeannie” Allen, senior in nutrition, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Mark Alward, junior in computer science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Ilwaad Aman, freshman in pre-business, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Anthony Amsberry, senior in bioengineering  , Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Awbrey Anderson, senior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; John Baglien, senior in university exploratory studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Keely Bertak, junior in nutrition, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Sheena Bettis, freshman in microbiology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Michael Brydone-Jack    , senior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Karin Bucht, senior in environmental Science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Sarani Chatterjee, sophomore in pre-bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jamie Cheung, senior in apparel design, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Jordan Clark, senior in psychology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Karin Collins, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Natalie Danielson, senior in geography, Graduating Presidential Scholar; Christina Dodini-Marquez, senior in exercise and sport science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Erik Dove, sophomore in biology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Nova Elwood, junior in nutrition, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Kelli Ennis, senior in biology, Graduating Presidential Scholar; Lucas Estabrook, junior in mathematics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Christopher Fenrick, senior in computer science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Amanda Frohlich, freshman in psychology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Christina Garrett, senior in civil engineering, Graduating Presidential Scholar; Matthew Glaus, senior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Ali Godil, senior in apparel design, Clara L. Simerville Award; Shannon Goff, senior in microbiology, Graduating Presidential Scholar; Xiao-Yue Han, senior in bioengineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Michelle Happenny, senior in biology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Kayla Harr, junior in English, Provosts Literary Prize; Stephanie Haupt, senior in animal sciences, Graduating Presidential Scholar; Maria Herbison, sophomore in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Timothy “Tyler” Hogan, junior in political science, E.C. Allworth Cultural Awareness Leadership Award; Maya Holmes, senior in liberal studies, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Jacob Huegel, sophomore in biochemistry and biophysics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Kyle Ireton, senior in biochemistry and biophysics, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award & Graduating Presidential Scholar; Lynette Iseli, senior in nutrition, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Aaron Johnson, junior in computer science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Kelsie Jordan, sophomore in exercise and sport science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Adeline Junker, freshman in human development and family sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Nicole Kandra, sophomore in pre-athletic training; Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Mary Kohl, senior in horticulture, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Mikkel Kringelbach, freshman in mathematics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Kyla Krueger, junior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Marsha Lampi, senior in bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Margaret-Rose “Rosie” Leung, senior in mathematics, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Scott Lindbloom, freshman in pre-manufacturing engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Nicholas Lowery, senior in microbiology, Graduating Presidential Scholar; Alejandra Marquez Loza, junior in bioresource research, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & The National Barry M. Goldwater Scholarhip and Excellence in Education Program; Rachel Maurer, senior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Dalton McCuen, sophomore in physics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Leslie McNally, senior in public health, Graduating Presidential Scholar, Michael Mendes, senior in computer science, Graduating Presidential Scholar; Maria Meza Ramirez, senior in human development and family sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Daniel Miller, junior in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Lisa Neyman, senior in biology, Graduating Presidential Scholar; Alyssa Nielson      Alyssa, sophomore in pre-bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Alexa Ortiz, junior in zoology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Chelsea Parker, senior in biochemistry and biophysics, Grace Wu Memorial Award; Kelci Pauk, sophomore in agricultural sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Michael Perlin, sophomore in pre-nuclear engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Thomas Pitts, senior in mathematics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Magdalena Pope, junior in animal sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Eric Post, senior in fisheries and wildlife science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Elizabeth Ragan, senior in public health, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Natalie Rich, senior in philosophy, Mortar Board Kate Jameson Award; Jenna Richardson, sophomore in exercise and sport science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Jessica Rist, senior in human development and family sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Sydney Rivero, senior in psychology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Ayla Rogers, junior in philosophy, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Nick Rosoff, junior in political science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Katherine Rudie, junior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Minhazur Sarker, junior in microbiology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award, Connie Shen, senior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; David Shumway, junior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Zyan Silver, senior in zoology, Graduating Presidential Scholar, Stacy Sim, junior in bioresource research, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Annie Spiegelberg, sophomore in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Nicole Steigerwald, senior in animal sciences, Graduating Presidential Scholar; Allison Stringer, senior in biology, The National Udall Scholarship; Michelle Tan, junior in biochemistry and biophysics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Laurel Thompson, junior in merchandising management, E.C. Allworth Leadership Award; Oresta Tolmach, senior in biochemistry and Biophysics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Tri Tran, sophomore in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Caitlin Tucker, junior in interior design, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Robin Wagner, senior in bioengineering, Graduating Presidential Scholar; Korinda Wallace, junior in horticulture, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Shireen Weik, junior in sociology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Nick West, sophomore in bioresource research, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Jian Zhao, senior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

COTTAGE GROVE: Nicole Chappelle, senior in speech communication, Graduating Presidential Scholar

DAMASCUS: Shumin Lu, freshman in pre-chemical engineering, H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award

EUGENE: Tracy Beckmann, senior in nutrition, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Alexander Boyd, junior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Brandilyn Coker, senior in electrical & computer engineering, Graduating Presidential Scholar; Josie Dietel, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Nathan Hanson, sophomore in athletic training, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Eugenia Su, senior in general science, Graduating Presidential Scholar; Taylor Thompson, senior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

FAIRVIEW: Alexa Johnson, senior in bioengineering, Graduating Presidential Scholar

GLADSTONE: Kevin Zerzan, sophomore in mathematics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

GRANTS PASS: Erin Bayliss, senior in general agriculture, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

GRASS VALLEY: Jana Von Borstel, senior in animal sciences, Graduating Presidential Scholar

GRESHAM: Kelly Gutierrez, junior in pre-chemical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Michael Heath, senior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; James Mal, freshman in pre-bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Karl Moser, sophomore in biochemistry and biophysics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Addison Pang, sophomore in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

HILLSBORO: Mackenzie Curren, senior in exercise and sport science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Brian Schiffer, senior in natural resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

HOOD RIVER: Jackson Olson Dougan, sophomore in chemistry, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

IMBLER: Reva West, freshman in agricultural sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

LAKE OSWEGO: Denis Lemeshchenko, senior in marketing, Graduating Presidential Scholar; Stephanie Long, sophomore in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Valerie Mullen, senior in microbiology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Ingrid Ockert, senior in liberal studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Navid Ziaie, sophomore in microbiology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

LINCOLN CITY: Gabrielle Westerfield, sophomore in pre-chemical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

LOSTINE: Ian Wilson, junior in fisheries and wildlife, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

LYONS: Ashley Burns, freshman in animal sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award

MCMINNVILLE: Brandie Lund Dickey, junior in human development and family sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

MILTON FREEWATER: Stefanie Baker, sophomore in pre-chemical engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention

MOLALLA: Jared Schaefer, junior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

NEWPORT: Amanda McKay, senior in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

PENDLETON: Shawn Bell, freshman in fisheries and wildlife science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; David Imhoff, senior in mechanical engineering, Graduating Presidential Scholar

PHILOMATH: Kimberly Daeschel, senior in industrial engineering, Graduating Presidential Scholar

PORTLAND: Kayla Bird, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jenny Chau, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Tyler Howe, senior in electrical & computer engineering, Graduating Presidential Scholar; Khanh Huynh, freshman in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Alexander Lafranchi, freshman in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jordana Lewis, freshman in English, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Linda Nguyen, senior in pharmacy, Graduating Presidential Scholar; Claire Ostertag-Hill, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; James Rekow, junior in biochemistry and biophysics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Cooper Roberts, sophomore in nutrition, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Rachel Rosenbaum, sophomore in political science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Molly Ross, junior in pre-apparel, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Emily Sauter, sophomore in pre-communication, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Allison Schue, freshman in microbiology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Lauren Shin, senior in microbiology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Maanas Tripathi, junior in history, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Christina Truong, sophomore in general science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Sophie Wilson, senior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

REDMOND: Rachel Mayhill, senior in liberal studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

SAINT JOSEPH, MO: Matt Nelson, sophomore in pre-industrial engineering, H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

SALEM: Mandy Allen, senior in political science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Ellen Dow, junior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Alyssa Ekdahl, sophomore in pre-bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Matthew Emery, freshman in pre-business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Laura Hale, sophomore in chemistry, Shepard Smith Scholastic Award; Bryant Hayes, sophomore in pre-electrical & computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Joshua Heater, sophomore in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Kelsey Lance, senior in zoology, Graduating Presidential Scholar; Braden Mattison, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Parisah Moghaddampour, junior in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Andrew Pearson, senior in chemical engineering, Graduating Presidential Scholar; Erica Puopolo, senior in biology, Graduating Presidential Scholar; Laura Tanner, senior in Women Studies , Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Philip Tolley, junior in athletic training, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Mai-Yee Yuan, sophomore in undeclared science major, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

SHERWOOD: Charles Baugh, junior in nutrition, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Brayden Johnson, sophomore in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Kyle Watt, sophomore in pre-business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

SISTERS: Katherine Nordquist, senior in Human Development and Family Science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Thomas Shepherd, senior in electrical & computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

SUMMERVILLE: Ariana Meltvedt Snow, sophomore in biology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award

SWEET HOME: Paige Niemi, junior in exercise and sport science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Traci Porter, senior in liberal studies, Provosts Literary Prize

TALENT: Arianna Shroyer, senior in business administration, The International Fulbright Scholarship

THE DALLES: Makenzie Ellett , sophomore in pre-bioengineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

TIGARD: Sean Belding, senior in nuclear engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Haley Hunt, freshman in pre-mechanical engineering      , Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; James Leathers, sophomore in microbiology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Jennifer Lee, senior in microbiology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

TUALATIN: Krista Collins, freshman in public health, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Cameron France, freshman in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Andrew MacMillan, freshman in university exploratory study, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

WARREN: Abigail Dahl, freshman in pre-business, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award

WEST LINN: Haley Epperly, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Olivia Mahnic, junior in animal sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Scott Schaub, junior in pre-business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Travis Stout, senior in business administration, Graduating Presidential Scholar; Kelli Walters, senior in civil engineering, Graduating Presidential Scholar

WHEELER: Samantha Ferber, senior in biology, Graduating Presidential Scholar

WILSONVILLE: Emma Davis, senior in general science            , Mortar Board Robert MacVicar Exceptional Service Award; Johanna Doty, sophomore in mathematics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

Satta Jivagunchainan, senior in general science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention; Brian Morgan, freshman in psychology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

WINCHESTER: Anantnoor Brar, junior in biochemistry and biophysics, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award

 

Washington

FEDERAL WAY: Joshua Smith, junior in pre-chemical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

FRIDAY HARBOR: Robert Walters, junior in natural resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

MONTESANO: Michaela Hliboki, junior in pre-business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

PORT ORCHARD: Kaela Smith, sophomore in pre-business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

Smith & Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award - Honorable Mention

 

PUYALLUP: Geoffrey Sasaki, sophomore in exercise and sport science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

SEATTLE: Mike Ryan, senior in environmental science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

SPOKANE: Annika Swanson, sophomore in biochemistry and biophysics, National Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Program

 

Other

 

ALBUQUERQUE, N.M.: Anna Koch, electrical and computer engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention.

 

CLIFFSIDE PARK, N.J.: Adino Barbarito, senior in liberal studies, Liberal Studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

BOONE, IOWA: Kara Fiedler, senior in agricultural sciences, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

LIVINGSTON, CALIF.: Elizabeth Paben, senior in economics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

 

PALM DESERT, CALIF.: Megan Mueller, freshman in pre-interiors, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honorable Mention

 

POWAY, CALIF.: Emily Cade, sophomore in biochemistry and biophysics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

SAN DIEGO: Katherine Eskridge, sophomore in biology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

SOOKE, BRITISH COLUMBIA: Christopher Fragassi, sophomore in natural resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

TROY, MONT.: Susan Mendive, senior in liberal studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award

WAILUKU, HAWAII: Kasey Munetake, freshman in pre-electrical & computer engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award