OREGON STATE UNIVERSITY

Oregon State University honors outstanding students

06/16/1999

CORVALLIS - Oregon State University has announced the recipients of its outstanding student awards for the 1998-99 academic year. The awards honor students who have shown superior academic and community involvement throughout the school year. Award recipients include:

 

  • ALBANY: Amy Chan, sophomore in chemistry, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Amanda Clark, sophomore in physics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Antonella Middleton, senior in liberal arts, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Nicole Scheel, sophomore in health care administration, Alumni Legacy Scholar; Robert Skillen, junior in science and pre-medicine, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Kezia Willingham, junior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • ALOHA: Sarah Libert, sophomore in zoology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Julie Talain, sophomore in pre-environmental engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • ASHLAND: Tessa Pech, junior in pre-optometry, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jon Renholds, senior in environmental engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • ASTORIA: Kaisa Tuominen, junior in exercise and sport science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • AURORA: Matthew Ballance, sophomore in pre-engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • BEAVERTON: Melinda Elmore, senior in business administration, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • BEND: Sarah Garner, junior in exercise and sport science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; John Wilson, junior in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • BORING: Wendy Bithell, freshman in animal sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Stephanie Root, senior in forest engineering and civil engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • CARLTON: Kevin Harris, sophomore in pre-computer science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • CAVE JUNCTION: Tita Herman, sophomore in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jody Martin, sophomore in medical technology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • CENTRAL POINT: Tamara Connolly, sophomore in pre-civil engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • CORNELIUS: Reginald Schafer, sophomore in pre-pharmacy, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • CORVALLIS: Dawn Anzinger, senior in natural resources and botanical resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Astrid Belinda, freshman in business administration, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Gina Bentall, sophomore in zoology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Gloria Dharma-Zacharia, sophomore in liberal arts, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Kenneth Dickason, senior in pharmacy, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Don Elefant, freshman in pre-chemical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; James Faulkner, senior in wildlife science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Amy Flint, freshman in history, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award and Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Werner Hager, freshman in physics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jessica Horejsi, senior in pre-interior merchandising, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Brent Ito, freshman in pre-mechanical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; SreyRam Kuy, senior in philosophy and microbiology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Kathleen Lambert, senior in electrical engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Jason Lander, sophomore in sociology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Amanda Mitchell, junior in health and human performance, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Dorothy Sandoval, senior in health promotion and education, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Matthew Scarpola, freshman in pre-engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Gina Schmidt, freshman in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Erik Simmons, senior in graphic design, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Quyen Yen, freshman in pharmacy, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • COTTAGE GROVE: Cameron Derbyshire, sophomore in biochemistry, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Samuel Thompson, senior in biology, Blue Key Dubach Award.

     

  • DUFUR: Shaniko Stewart, junior in natural resources, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • ELKTON: John Duncan, senior in business, Blue Key Dubach Award.

     

  • EUGENE: Teresa Bailey, sophomore in pre-nuclear engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jessica Brown, senior in environmental science, American Association of University Women Senior Woman Recognition Award, Alpha Lamba Delta Award, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award and Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Kristoffer Haines, senior in sociology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; David Hong, junior in pre-computer engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Garde Wells, senior in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • FALL CREEK: Ryan Moser, senior in chemistry, Robert MacVicar Exceptional Service Award.

     

  • FLORENCE: Jenny Smrekar, senior in art history, Allworth Memorial Union Award.

     

  • GRANTS PASS: Justin Sandall, sophomore in business administration, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • GRESHAM: Justin Oliver, junior in exercise and sport science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • HERMISTON: Elizabeth Trebilcock, junior in biochemistry and biophysics, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • HILLSBORO: Kyle Ball, freshman in pre-engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Kimberly Jansen, junior in exercise and sport science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • JACKSONVILLE: Derek Rains, sophomore in biology and pre-medicine, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • JOHN DAY: Lindsey Kimble, sophomore in business, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • JUNCTION CITY: Adam Yarnold, sophomore in computer science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • LA GRANDE: Stephen Koza, senior in science, MacKenzie Blue Key Memorial Award.

     

  • LEBANON: Ruthanne Erickson, junior in home economics and education, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Kathleen Hardin, junior in entomology and biology, Alumni Legacy Scholar; Susan Lee, senior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Cara Miller-Eitel, junior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Eric Mock, freshman in pre-chemical engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • MADRAS: Kainan Bodenlos, sophomore in construction engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Mark Gardner, sophomore in English, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award and Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jody Nartz, freshman in agricultural and resource economics, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • MCMINNVILLE: Alicia Jenson, freshman in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Jill Moore, senior in nutrition and food management, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • MEDFORD: Shawna Green, junior in biology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Merrit Tompkins, senior in liberal arts, MacKenzie Blue Key Memorial Award.

     

  • MILWAUKIE:Nathan Carsetens, junior in nuclear engineering, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Thomas Young, sophomore in environmental science and zoology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • MOLALLA: Karina Zyp, freshman in English, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • MONROE: James Donnelly, senior in liberal arts, Provost's Literary Prize.

     

  • NORTH BEND: Timothy Drechsel, junior in science, pre-medicine, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree and Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Liann Why, junior in general science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • OREGON CITY: Chandra Basham, junior in liberal arts, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • PHILOMATH: Brook Wegner, freshman in business administration, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • PORTLAND: J. Christy Atkins (97233), junior in pre-computer science and anthropology, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Adam Doern (97236), freshman in pre-engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Paul Fox (97223), freshman in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Jeffrey Henderson (97219), senior in business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Tova Johnson (97211), junior in biology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Kevin Lyons (97202), senior in management information systems, Allworth Memorial Union Award and Blue Key Dubach Award; Jeffrey Morgan (97220), junior in history and economics, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Rachael Wahl (97229), junior in environmental science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • REDMOND: Jeannine Pedersen, senior in liberal studies, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • ROSEBURG: Eric North, senior in radiation health physics, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • SALEM: Kelli Cummings, senior in liberal arts, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Brent Gadwa, sophomore in pre-electrical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Julie Morrison, senior in agricultural science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; James Richardson, junior in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Sarah Shaffer, freshman in science, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award; Meredith Stewart, freshman in computer science and business, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Brandon Togioka, sophomore in chemical engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • SPRINGFIELD: Jennifer Mayo, senior in microbiology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • STAYTON:Curt Schumacher, senior in business administration, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • TANGENT: Kyle Wirth, freshman in business management, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • TIGARD: Jody Blakely, senior in housing studies, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award; Marika Yedinak, sophomore in zoology, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree.

     

  • TOLEDO: Patricia Kelly, junior in human development and family sciences, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • TUALATIN: Amanda Combs, junior in nutrition and food management, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award Honoree; Kara Martin, sophomore in pre-engineering, Drucilla Shepard Smith Scholastic Award.

     

  • WEST LINN: Andrew Ko, freshman in computer science, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.

     

  • WOODBURN: Jeri Scarborough, senior in business, Michael J. Palmer Award; Kyle Shaver, senior in biochemistry and biophysics, Mortar Board Jameson Award, Clara H. Waldo and E.A. Cummings Outstanding Student Award.