OREGON STATE UNIVERSITY

Forestry students earn scholarships

06/25/1998

CORVALLIS - A number of students in the College of Forestry at Oregon State University recently received scholarships for their academic and other achievements.

They include:

ASTORIA: John Campbell, junior in forest engineering, John Snellstrom Memorial Scholarship, W.R. Randall Memorial Scholarship; Kristin Thoreson, senior in forest engineering, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

BEND: Ben Foster, senior in forest recreation resources, Forestry Legacy Scholarship

BORING: Stephanie Root, sophomore in forest engineering, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

CANNON BEACH: Travis Medema, junior in natural resources, Alumni Book Award

CORVALLIS: William Burton, senior in forest engineering, H.F. Scritsmier Memorial Scholarship, W.F. McCulloch Memorial Scholarship; David Dilworth, junior in forest products, AON Risk Services Scholarship, Kurt Jon Peterson Memorial Scholarship; Elissa Easley, junior in forest management, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship; Heather Hartman, junior in forest management, Eric Ingram Memorial Scholarship; Kristopher Kovar, senior in forest management, Floyd Hart Memorial Scholarship; Megan Slothower, freshman in natural resources, Forestry Legacy Scholarship; Eric Watrud, sophomore in natural resources, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

DALLAS: Brent Eriksen, freshman in forest management, Alumni Book Award

DEXTER: Sarah Hucka, sophomore in forest recreation resources, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

EUGENE: Chris Davis, senior in forest recreation resources, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship; Jeremy Marshall, senior in forest management, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship; Jason Richardson, sophomore in forest engineering, W. R. Randall Memorial Scholarship

FOSTER: Paul Betts, freshman in forest engineering, Forestry Legacy Scholarship

GERVAIS: Andy Weathers, junior in forest engineering, Harold "Bud" Freres Memorial Scholarship

HILLSBORO: Andy Conklin, freshman in forest engineering, Vance P. and Dorothy D. Shugart Scholarship; Megan Prickett, freshman in natural resources, Alumni Book Award

JEFFERSON: Brant Foster, junior in forest engineering, Oregon Logging Conference Scholarship, W.R. Randall Memorial Scholarship

JUNCTION CITY: Autumn Bryant, junior in natural resources, Forestry Alumni Scholarship; Kirstin Heins, senior in forest recreation resources, Forestry Legacy Scholarship; Hayes McCoy, sophomore in forest engineering, Oregon Logging Conference Scholarship

KEIZER: Nicole Miller, sophomore in forest recreation resources, Catharine Cox Merriam Memorial Scholarship, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

MAPLETON: Brian Wilkinson, senior in forest engineering, Oregon Society of American Foresters Foundation

MEDFORD: Alisa Spafford, junior in forest management, Rex Wakefield Memorial Scholarship

MYRTLE POINT: Paul Barron, sophomore in forest engineering, C. Wylie Smith III Memorial Scholarship; Sean Comstock, freshman in forest engineering, Vance P. and Dorothy D. Shugart Scholarship, Forestry Alumni Scholarship

NEWPORT: Kimberly Walker, junior in forest recreation resources, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

OAKLAND: Kyle Kalmbach, sophomore in forest management, Jay B. Hann, Jr. Scholarship

OREGON CITY: Ted Downs, sophomore in forest management, Vance P. and Dorothy D. Shugart Scholarship

PORTLAND: Dawn Anzinger, junior in natural resources, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship; Allan Czinger, senior in forest products, Portland Hoo Hoo Club Scholarship; Matthew Donohue, senior in natural resources, Vance P. and Dorothy D. Shugart Scholarship; Meagan Hynes, freshman in natural resources, James Girard Memorial, Forestry Legacy Scholarship; Nicholas Kehoe, freshman in forest management, Albert Powers, Sr. Memorial Scholarship; Rebecca Meskimen, sophomore in natural resources, Alumni Book Award; Stephen Stoddard, sophomore in forest recreation resources, Forestry Alumni Scholarship; Christian Woodward, junior in forest management, Robert and Beverly Cooper Scholarship

PRAIRIE CITY: Cody Lesniak, freshman in forest engineering, Oregon Logging Conference Scholarship

RANIER: Patrick McCoy, junior in forest engineering, C. Wylie Smith III Memorial Scholarship

ROGUE RIVER: Colin Burnett, freshman in forest engineering, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

ROSEBURG: Kelley Boak, freshman in forest recreation resources, Forestry Legacy Scholarship; Sarah Brady, sophomore in forest recreation resources, Douglas Tistadt Memorial Scholarship

SALEM: Tyler Kuenzi, freshman in forest products, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship; Sara Schafer, senior in forest recreation resources, Vance P. and Dorothy D. Shugart Scholarship

SCOTTS MILLS: Adam Sully, senior in forest recreation resources, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

TIGARD: John Goodrum, senior in forest engineering, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

TILLAMOOK: Ian Hayes, junior in forest management, Durward "Ben" Slater Memorial Scholarship

TURNER: Kelly Turner, junior in forest recreation resources, Alumni Book Award

VENETA: Tyna Ivey, sophomore in forest recreation resources, Lance and Patricia Hollister Scholarship, Joseph Strehle Scholarship

VERNONIA: Heather Murphy, freshman in forest recreation resources, Alumni Book Award

WOODBURN: Brian Wesemann, junior in forest management, Robert F. Keniston Memorial Scholarship

 

ALASKA

EAGLE RIVER: Jessica Leahy, junior in forest management, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

KODIAK: Tatiana Malmberg, junior in forest products, Plywood Pioneers Scholarship

 

CALIFORNIA

ANTELOPE: Dan Fisher, junior in forest recreation resources, Douglas Tistadt Memorial Scholarship

NORTH FORK: Jeremy Norby, junior in forest engineering, H.F. Scritsmier Memorial Scholarship

SEBASTOPOL: Alexander Dunn, freshman in forest engineering, Forestry Legacy Scholarship

WEATHERVILLE: Seth Sanders, junior in forest engineering, T.J. and Margaret O. Starker Memorial, Sam Konnie Family Scholarship

 

COLORADO

FORT COLLINS: Shira Bell, freshman in natural resources, Charles Lord Memorial Scholarship

LAKEWOOD: Michael DeLoy, freshman in natural resources, Forestry Legacy Scholarship; Laura Wendling, freshman in forest engineering, W. R. Randall Memorial Scholarship, Sam Konnie Family Scholarship

 

CONNECTICUT

TRUMBULL: Margaret McAndrews, senior in forest management, George M. Cornwall Scholarship

 

HAWAII

KAPAA: Denise Kodani, freshman in forest engineering, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

 

IDAHO

BOISE: Zachary Piepmeyer, freshman in forest engineering, Joe M. Crahane Memorial Scholarship

LEWISTON: Carson Hundrup, junior in forest engineering, Floyd Hart Memorial Scholarship

TWIN FALLS: Amanda Richardson, freshman in forest recreation resources, Forestry Alumni Scholarship

 

MONTANA

GREAT FALLS: Andrew Hackethorn, freshman in forest engineering, Alumni Book Award

 

NEVADA

LAS VEGAS: Heather Marren, freshman in forest recreation resources, Forestry Alumni Scholarship

RENO: Ryan Dermody, junior in forest management, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

 

PENNSYLVANIA

CANTON: Niel Danko, freshman in forest engineering, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

 

UTAH

OGDEN: Cheryl Bright, freshman in forest engineering, Dorothy D. Hoener Memorial Scholarship

 

VIRGINIA

MARION: Cynthia Maki, junior in forest recreation resources, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

 

WASHINGTON

ABERDEEN: Brian Sayler, senior in forest engineering, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship

VANCOUVER: Sara Ashkannejhad, freshman in forest management, Janet K. Ayer Sachet Memorial Scholarship, Gordon and Priscilla Duncan Scholarship, David Wolfson Memorial Scholarship

 

BRITISH COLUMBIA

NELSON: John Burgess, freshman in forest engineering, Green Peter Hoo Hoo Club Scholarship