OREGON STATE UNIVERSITY

College & Department Contacts

To reserve classroom space or schedule a CRN, contact your authorized representative below. They will contact Scheduling in the Registrar's Office:

Colleges and Departmental/School Representatives

College and Subject Abbreviation

College and Department/School and Contact Person

Phone Number

01

Agricultural Sciences (Dan Arp)
Head Advisor (HA)=Brett Jeter

7-2331

AEC

Applied Economics

Tjodie Richardson

7-1399

AED

Ag Education

Amy White

7-2661

AG

General Agriculture

Greg Thompson

7-1337

ANS

Animal and Rangeland Sciences

Dodi Reesman

7-4761

AREC

Applied Economics

Tjodie Richardson

7-1399

BOT

Botany and Plant Pathology

Dianne Simpson

7-4147

CROP

Horticulture

Megan Riley

7-5477

CSS

Crop and Soil Science (EOU campus only.)

Megan Riley

7-5477

ENT

Entomology Program

Megan Riley

7-5477

FST

Food Science and Technology

Linda Dunn

7-6486

FW

Fisheries and Wildlife

Leighann Auer

7-1978

HORT

Horticulture

Megan Riley

7-5477

PBG

Horticulture

Megan Riley

7-5477

RNG

Animal and Rangeland Sciences

Connie Davis

7-1619

SOIL

Horticulture

Megan Riley

7-5477

TOX

Environmental and Molecular Toxicology

Mary Mucia

7-9079

02

Business (Ilene Kleinsorge)
HA=Carol Leder

7-3716

ACTG, BA

Business

Robin Silveira

7-3796

DHE

School of Design and Human Environment

German Rodriquez

7-3796

03

Education (Larry Flick)
HA=Allyson Dean

7-3733

AHE

Adult Education and Higher Education Leadership

Karla Rockhold

7-2226

SED

Science and Math Education

Karla Rockhold

7-2226

TCE

Teacher and Counselor Education

Karla Rockhold

7-2226

05

Forestry (Thomas Maness)
HA=Clay Torset

7-2004
7-1592

FES, FS

Forest Ecosystems and Society

Elena Montalto

7-6556

FE, FOR

Forest Engineering, Resources and Management

Marv Pyles

7-1486

SNR, SUS Forest Ecosystems and Society Kate Lajtha 75674

WSE

Wood Science and Engineering

Sara Wong

7-4259

07

Pharmacy (Mark Zabriskie)
HA=Angela R. Austin-Haney

7-5784

PHAR

Pharmacy

Nancy Baker

7-6745

08

Science (Sastry Pantula)
HA=Claire Colvin

7-8181

BB

Biochemistry and Biophysics

Mary Fulton

7-1864

BI

Biology Program

Trudy Powell

7-2993

CH

Chemistry

Luanne Johnson

7-2081

GS

General Science

Claire Colvin

7-4811

MB

Microbiology

Mary Fulton

7-1833

MTH

Mathematics

Lisa Rogers

7-5133

PH

Physics

Henri Jansen

7-1668

Erin Mustard

7-4355

ST

Statistics

Maggie Neel

7-1981

Z

Zoology

Traci Durrell-Khalife

7-5335

9

Graduate School (Brenda McComb)

7-1460

IST

Interdisciplinary Studies

David Bernell

7-6281

MCB

Molecular and Cellular Biology

Gail Millimaki

7-3799

WRE, WRP, WRS

Water Programs

Jennifer Cohen

7-2041

10

Liberal Arts (Larry Rodgers, Dean)
Head Advisor=Louie Bottaro

7-0561

ANTH

Anthropology, School of Language, Culture, and Society

Karen Mills

7-3847

ART

Art, School of Arts and Communication

Yuji Hiratsuka

7-5006

Dwanee Howard

7-5003

COMM

Communication, School of Arts and Communication

Kim Rossi

7-6115

ECON

School of Public Policy

Laura Relyea

7-2369

Denise Lach

7-5471

Mecila Cross

7-5371

ENG

English, School of Writing, Literature and Film

Anita Helle

7-1635

ES

Ethnic Studies, School of Language, Culture, and Society

Loretta Wardrip

7-4515

FILM Film, School of Writing, Literature and Film    

FLL

Foreign Languages and Literatures
ARAB, CHN, FLL, FR, GER, IT, JPN, LING, RUS, SPAN, School of Language, Culture, and Society

Loretta Wardrip

7-4515

HST

History, School of History, Philosophy, and Religion

David Bishop

7-8918

HSTS

History of Science, School of History, Philosophy, and Religion

David Bishop

7-8918

LS

Liberal Studies

Louie Bottaro

7-8571

Julie Barnhart

7-0561

MUED

Music Education, School of Arts and Communication

Laura Tilley

7-5590

MUP

Music Studio Instruction, School of Arts and Communication

Laura Tilley 

7-5590

MUS

Music, School of Arts and Communication

Laura Tilley

7-5590

NMC

New Media Communications, School of Arts and Communication

William Loges

7-9855

Loril Chandler

7-1492

PAX

Peace Studies

David Bishop

7-8918

PHL

Philosophy, School of History, Philosophy, and Religion

David Bishop

7-8918

PS

Political Science, School of Public Policy

Betu Case

7-5589

Denise Lach

7-5471

Mecila Cross

7-5371

PSY

Psychology, School of Psychological

Shirley Mann

7-1360

SOC

Sociology, School of Public Policy

Mecila Cross

7-5371

Denise Lach

7-5371

TA

Theatre Arts, School of Arts and Communication

Arin Dooley

7-2853

WGSS/QS

Women Studies, School of Language, Culture, and Society

Loretta Wardrip

7-4515

WR

Writing, School of Writing, Literature and Film

Anita Helle

7-1635

11

Defense Education

AS

Aerospace Studies, Lt. Col. Robb E. Owens

Lauri Potter

7-3291

MS

Military Studies, Lt. Col. Paul Ashcroft

Cindy Rossi

7-3511

7-6901

NS

Naval Studies, Capt. Edward Campbell

Sue Plagmann

7-6289

14

University Exploratory Studies Program (UESP)
HA=Kerry Kincanon

7-8144

UESP

University Exploratory Studies

Kerry Kincanon

7-8144

15

Veterinary Medicine (Dr. Cyril Clarke, Dean)
HA=Linda Blythe, Associate Dean

7-6779

VMB, VMC

Veterinary Medicine

Patrick Kamins

7-6779

16

Engineering (Scott Ashford, Interim)
HA=Brett McFarlane

7-5236

BEE

Biological and Ecological Engineering

Jennifer Cohen

7-2041

BIOE

Bioengineering; School of Chemical, Biological and Environmental Engineering

Charlotte Williams

7-2491

CBEE Chemistry, Biological, Environmental Engineering; School of Chemical, Biological and Environmental Engineering    
CCE Civil and Construction Engineering; School of Civil and Construction Engineering    

CE

Civil Engineering, School of Civil and Construction Engineering

Julie Barlow

7-9906

CEM

Construction Engineering Management; School of Civil and Construction Engineering

Julie Barlow

7-9906

CHE

Chemical Engineering; School of Chemical, Biological and Environmental Engineering

Charlotte Williams

7-2491

CS

Computer Science; School of Electrical Engineering and Computer Science


7-5556

ECE

Electrical and Computer Engineering; School of Electrical Engineering and Computer Science


7-5556

EECS Electrical Engineering and Computer Science; School of Electrical Engineering and Computer Science    

ENGR

Engineering


7-4645

ENVE

Environmental Engineering; School of Chemical, Biological and Environmental Engineering

Charlotte Williams

7-2491

IE

Industrial Engineering; School of Mechanical, Industrial, and Manufacturing Engineering

Phyllis Helvie

7-5237

MATS Materials Science; School of Mechanical, Industrial, and Manufacturing Engineering    

ME

Mechanical Engineering; School of Mechanical, Industrial, and Manufacturing Engineering

Jean Robinson

7-9191

MP Medical Physics; Nuclear Engineering and Radiation Health Physics    

NE

Nuclear Engineering; Nuclear Engineering and Radiation Health Physics


7-7062

RHP

Radiation Health Physics; Nuclear Engineering and Radiation Health Physics


7-7062

17

Interdisciplinary Programs

BRR

Bioresource Research

Wanda Crannell

7-2999

ENSC

Environmental Sciences

Stacey Kroese

7-2404

NR

Natural Resources

Connie Patterson

7-9135

PP

Plant Physiology

Hort. Dept.

7-5448

18

University Honors College
(Toni Doolen)

7-6414

HC

Honors College

Kassena Hillman

7-6414

   

19

Academic Learning Services
Academic Affairs Coordinator=Janine Kobel

7-7969

ALS

Academic Learning Services

Janine Kobel

7-7969

20

Overseas Studies (Director Michelle Justice, Education Abroad) Danny Damron

INTL

International Degree

Renee Stowall

7-3730

23

Public Health and Human Sciences (Tammy Bray)
HA=Carey Hilbert

7-8900

EXSS

Exercise and Sport Science, School of Biological and Population Health Sciences

Mendy Gayler

7-2643

H

Public Health, Both Schools

Nancy Creel

7-2686

HDFS

Human Development and Family Sciences, School of Social and Behavioral Health Sciences

Nancy Creel

7-2686

Kaycee Headley (Ecampus only)

7-4765

HHS

Lifetime Fitness, School of Biological and Population Health Sciences

Mendy Gayler

7-4765

NUTR

Nutrition and Food Management, School of Biological and Population Health Sciences

Mendy Gayler

7-2643

PAC

Physical Activities, School of Biological and Population Health Sciences

Drew Ibarra

7-3222

YDE

4H Youth Development Education, School of Biological and Population Health Sciences

Roger Rennekamp

7-2421

24

Earth, Ocean, and Atmospheric Sciences
HA=Cori Hall

 

7-5195

ATS

Atmospheric Science

Melinda Jensen

7-1238

GEO

Geosciences

Melinda Jensen

7-1238

GPH

Geophysics

Melinda Jensen

7-1238

MRM

Marine Resource Management

Melinda Jensen

7-1238

OC

Oceanography

Melinda Jensen

7-1238

Other Campus Contacts

Academic Programs/
Curriculum Approvals

Gary Beach, Curriculum Coordinator
Sarah Williams, Curriculum Coordinator

7-2815
7-9560

Blackboard

Stacy Brock

7-3482

Cascades Campus
541-322-3161

Marty Beidler

2-3161

Catalog, Online

Larry Bulling, Updates

7-9889

Mark Clements and Kai Lu, BSG Programmers

7-9530

Conference Services

Kavinda Arthenayake

7-9300

Deb Weitzman

7-7725

E-Campus

Vickie Bailey

7-1280

EOP

Marilyn Stewart

7-3930

INTO-OSU

Lois Knutson (Subject codes = IEPA and IEPG)

7-2464

Enterprise Computing

George Syriotis

7-4497

Facilities Services

Fritz Wilhelm, Space Analyst

7-7649

Fees, Budget/Fiscal Planning

Charlotte Rooks

7-5422

Greek Life

Bob Kerr

7-3660

LBCC Degree Partnership Program

Jennifer Ketterman

541-917-4208

Media Services, 109 Kidder Hall

Computer Room Attributes, Russ Born

7-3123

Enhanced Room Attributes, Don DeMello

7-4122

Milam Auditorium, MLM 026, Don DeMello

7-4122

Scheduling, Diane Cooper

7-2120

TV Broadcast, Eric Gleske

7-1597

MU Program Council

Ali Casqueiro

7-6872

Public Safety

State Police

7-3010

Saturday Academy

Cori Hall

7-1822

Disability Access Services

Tracy Bentley-Townlin, Director

7-3669

Summer Session

Claire Cross

7-3107

Revised 10/8/2013